Actrița Doina Teodoru a vorbit fără ocolișuri despre finalul relației de 4 ani cu chef Cătălin Scărlătescu. Verdictul ei este tranșant: despărțirea a venit înainte de nuntă, iar lucrurile stau mult mai bine așa, deoarece povestea lor nu mai mergea într-o direcție bună.
O relație care nu mai era sănătoasă
Dacă vă întrebați în ce punct ajunseseră, răspunsul e clar: nu era doar o relație de showbiz, ci una care avansase până la logodnă. Timp de un an, cei doi au fost logodiți. Iar explicația actriței este, probabil, cea mai puternică declarație despre acest capitol. Ea nu privește anularea nunții ca pe un eșec, ci ca pe o decizie necesară, luată la timp.
„Ne-am despărțit pentru că relația nu mergea într-o direcție sănătoasă”, a mărturisit Doina Teodoru. Și a continuat cu o frază care schimbă complet tonul poveștii: „Bine că nu a urmat, ca să nu se întâmple ruptura mai târziu. Am fost logodiți un an de zile.”
Mesajul e simplu.
Până la urmă, mai bine un stop înainte de acte și promisiuni, decât o separare mult mai complicată și un alt val de expunere publică.
Expunerea a venit mult prea devreme
Pentru fanii care s-au întrebat de ce povestea lor a părut mereu sub lupă, Doina Teodoru explică apăsat că expunerea a venit mult prea devreme. Și, pentru cine ține la viața personală, asta schimbă totul. Actrița a povestit că primele imagini cu ea și Cătălin Scărlătescu au apărut când relația era încă într-o fază incipientă (o fază de tatonare, nu un moment stabil).
„A fost foarte multă expunere pentru mine deodată. Pentru mine viața privată este viață privată.”
În aceeași serie de declarații, conform Bravonet, Doina Teodoru a recunoscut și că nu s-a gândit suficient la efectul acestei vizibilități. „Nu m-am gândit la asta și rău am făcut”, a spus actrița. Mai mult, ea a descris exact momentul în care totul a ieșit la suprafață: „Relația a ieșit la iveală mult mai devreme decât mi-am dorit eu. Eram într-o perioadă de tatonare atunci, nu era stabilită relația și au apărut niște fotografii cu noi, cred că la voi, prietenii mei.”
Cei 17 ani diferență. Cum se văd lucrurile acum
Un alt detaliu care a stârnit mereu comentarii a fost diferența de vârstă dintre ei: 17 ani. Nu e puțin, iar Doina Teodoru nu ocolește subiectul. Numai că spune răspicat că, în timpul relației, acest aspect nu a contat pentru ea. Acum, după despărțire, lucrurile se văd altfel.
„17 ani. Este o diferență mare, dar mi-am dat seama că chiar nu contează, bărbații sunt la fel la orice vârstă. Aș prefera acum să am o relație cu cineva mai apropiat de vârsta mea ca să mă bucur de el cât mai mult timp, nu? Adică aș prefera să îmbătrânim împreună.”
V-ați gândit vreodată cum se schimbă perspectiva după o relație lungă? E drept că actrița lasă să se înțeleagă că următoarea relație, dacă va exista, ar trebui să vină cu un alt tip de echilibru.
Mesaje de la bărbați fără păr și o lecție învățată
Nu pare să fie vorba despre un război rece între foștii logodnici. Din ce spune Doina Teodoru, cei doi au rămas în termeni civilizați. „În relații OK, oameni normali. Ne salutăm, bună, bună.”
Dar partea care sigur va stârni comentarii vine abia acum. După ce s-a aflat în presă că ea și Cătălin Scărlătescu nu mai formează un cuplu, inboxul actriței s-a umplut de mesaje. Cum vine asta? Chiar ea explică.
„Ce mai contează. A fost o relație care ne-a marcat pe amândoi, am fost împreună 4 ani. Altă chestie haioasă apropo de cum te percepe lumea. După ce s-a aflat în presă că eu și Cătălin nu mai suntem împreună, am început să primesc multe mesaje de la bărbați fără păr. Numai bărbați chei. Zic: dar de ce? Bine, dacă au văzut că am fost cu Cătălin, s-au gândit că asta este tipologia mea, dar nu este.”
Poate cel mai clar semn că experiența a lăsat urme este acesta: Doina Teodoru nu își mai dorește o relație cu o persoană publică. După 4 ani în care povestea ei de iubire a fost urmărită și comentată, alegerea nu mai pare deloc întâmplătoare. Mai puțină vitrină, mai multă liniște.




